Strona główna/Aktualności/Sposoby na kolki niemowlęce

Sposoby na kolki niemowlęce

Sposoby na kolki niemowlęce

Kolka niemowlęca potrafi sprawić wiele problemu zarówno niemowlęciu, jak i jego rodzicom. Zwykle pojawia się ona w pierwszych kilku miesiącach życia. Czy wiesz, jak sobie z nią radzić?

 

 

Kolka niemowlęca

O kolce niemowlęcej mówimy wtedy, gdy dziecko płacze bez wyraźnego powodu.  Charakterystyczne jest także to, że płacz ten trwa ponad 3 godziny dziennie i pojawia się przed co najmniej 3 dni w tygodniu.[1]

Przyczyny kolki u niemowląt

Dokładna przyczyna występowania kolki nie jest znana. Możliwe, że powodują ją takie czynniki jak:

  • niedokarmianie lub przekarmianie,
  • nietolerancja białka mleka krowiego,
  • nietolerancja laktozy,
  • zmiany w mikroflorze jelit,
  • narażenie niemowlęcia na dym tytoniowy,
  • wczesne postacie migreny u dziecka.[1,2]

Objawy kolki niemowlęcej – jak je rozpoznać?

Główny objaw kolki to płacz dziecka, różni się on jednak od płaczu spowodowanego innymi przyczynami. Jest znaczenie głośniejszy, wyższy i bardziej przypomina krzyk niż płacz. Rodzice wspominają też, że jest on:

  • mocno niepokojący,
  • napadowy,
  • ciężki do ukojenia.

Dodatkowo można podejrzewać kolkę, jeśli podczas płaczu dziecko np.:

  • zaciska pięści,
  • czerwieni się na twarzy,
  • podciąga kolana do brzucha,
  • wygina plecy w łuk.[1,3]

Od kiedy do kiedy – czyli ile trwa kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca potrafi być bardzo męcząca zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dobra wiadomość jest taka, że z czasem ustępuje ona sama. Kolka może pojawić się w pierwszych kilku tygodniach życia i zwykle ustępuje do 3 miesiąca życia. W niektórych przypadkach może trwać jednak nieco dłużej.[2,4,5]

Kolka niemowlęca – jak leczyć?

Pierwszy krok w leczeniu kolki niemowlęcej, to wykluczenie innych możliwych chorób powodujących płacz dziecka. Dokonuje tego lekarz na postawie wywiadu oraz badania. Po potwierdzeniu kolki możliwe sposoby, by ją łagodzić to:

  1. Kontrola poprawności techniki karmienia. W razie potrzeby karmiąca mama może skorzystać z porad doradcy laktacyjnego.
  2. Wypróbowanie różnych sposobów uspokajania dziecka np.:
  • kołysania,
  • użycia smoczka,
  • przejażdżki samochodem,
  • ciepłej kąpiel,
  • masażu brzuszka niemowlęcia.

          3. Jeśli dziecko jest karmione piersią, można rozważyć trzytygodniową terapię probiotykiem zawierającym w składzie                      szczep Lactobacillus reuteri.

          4. Po uzgodnieniu z lekarzem można spróbować wyeliminować białka mleka krowiego z diety.[1,2,4,5,6]

Co nie pomoże w leczeniu kolki niemowlęcej?

Można spotkać się z zaleceniem stosowania tzw. herbatki z koprem włoskim u niemowląt w celu leczenia kolki. Działanie to nie zostało jednak potwierdzone w badaniach. Dodatkowo dzieci do 4 roku życia nie powinny spożywać kopru włoskiego tj. olejku eterycznego i naparu z kopru włoskiego. Powód to brak wystarczających danych na temat jego bezpieczeństwa u tak małych dzieci.

Nie zaleca się także podawania niemowlęciu leków zawierających symetykon. To lek stosowany w przypadku wzdęć. W leczeniu kolki niemowlęcej nie wykazuje on jednak skuteczności.[1,7,8,9]

Kilka słów na koniec

Pamiętaj, że kolka niemowlęca to naturalny stan, który po czasie mija. Nie świadczy on o umiejętnościach rodzicielskich i nie znaczy, że źle zajmujesz się swoim dzieckiem. Ważne, by starać się zadbać także o siebie i zachować spokój.[1,2]

 

Wykaz źródeł

 

[1]          Turner TL: Infantile colic: Clinical features and diagnosis. UpToDate. 2023 [dostęp 27.07.2023]

[2]          Sung V: Infantile colic. Aust Prescr. 2018. 41(4):105-110

[3]          NHS: Colic. 2022 [dostęp 27.07.2023] https://www.nhs.uk/conditions/colic/

[4]          Turner TL: Infantile colic: Management and outcome. UpToDate. 2023 [dostęp 27.07.2023]  

[5]          Jastrzębska I: Kolka niemowlęca. Pediatr Dypl. 2013. 17(6): 40-45

[6]          Lam TML, Chan PC, Goh LH: Approach to infantile colic in primary care. Singapore Med J. 2019. 60(1):12-16

[7]          Szajewska H et al.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria. 2021. 18: 805-822

[8]          Harb T et al.: Infant Colic—What works: A Systematic Review of Interventions for Breast-fed Infants. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. 2016. 62(5):p 668-686.

[9]          Ellwood J, Draper-Rodi J, Carnes D: Comparison of common interventions for the treatment of infantile colic: a systematic review of reviews and guidelines. BMJ Open. 2020. 25;10(2):e035405.

do góry