Strona główna/Aktualności/Dlaczego warto rzucić palenie?

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie papierosów, pomimo zauważalnego spadku palaczy w ciągu ostatnich lat, to nadal ogromny problem, który dotyka Polaków. Według danych statystycznych z 2019 roku około 24% Polaków i 18% Polek przyznaje się do nałogowego korzystania z papierosów [Przypis 1.].

Wpływ na zdrowie fizyczne

Jak podaje raport „European Tobacco Use: Trends Report 2019”[Przypis 2.] 25% pacjentów umierających na choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią osoby palące. 41% osób umierających na nowotwory pali papierosy, a w przypadku śmierci spowodowanej chorobami układu oddechowego jest to aż 63%. Szacuje się, że nawet 90% pacjentów chorych na raka płuc pali papierosy.

Na szczęście, część zmian w organizmie, która nastąpiła z powodu palenia tytoniu, jest odwracalna. Do 3 miesięcy od rzucenia palenia powraca prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Do 2 lat po rzuceniu znacząco spada ryzyko zawału. Niestety, całkowity powrót do stanu organizmu sprzed okresu palenia tytoniu może potrwać nawet 15 lat.

Palenie nie przynosi żadnych korzyści, zwiększa jedynie ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Rzucanie palenia i zdrowie psychiczne

Przeprowadzono przegląd badań oceniających wpływ rzucenia palenia na zdrowie psychiczne. Wykazano, że u osób, które przestały palić, znacząco zmniejszyło się występowanie objawów związanych z depresją czy odczuwaniem złości. Rzucenie palenia dodatnio wpłynęło na odczuwanie pozytywnych emocji i psychiczne samopoczucie oraz na redukcję stresu. Wielu palaczy obawia się, że po wyjściu z nałogu obniży się jakość ich życia towarzyskiego. Jak dowiedziono, byli palacze nie zauważyli pogorszenia jakości ich relacji społecznych, a nawet mogła ona nieznacznie wzrosnąć. [Przypis 3.]

Korzyści ekonomiczne

Finansowa strona nałogu nikotynowego jest oczywista. Każdy palacz wie, ile kosztuje jego paczka papierosów, nie zawsze jednak podejmuje się oszacowania straty w skali dłuższego okresu.

Zakładając palenie 10 papierosów dziennie przy cenie 16 zł za paczkę, wydajemy na swój nałóg prawie 3 000 złotych. Analogicznie, wypalona dziennie paczka, czyli 20 papierosów to prawie 6 000 zł. To duże pieniądze, które mogą zostać w kieszeni lub „pójść z dymem”.

Bierne palenie

Paleniu papierosów często towarzyszy obecność osób niepalących, niejednokrotnie takich, które nigdy nie sięgnęły aktywnie po tytoń. Warto zauważyć, że dym, który wdychany jest przez osobę palącą biernie, jest tym samym dymem, który przyjmuje palacz, jednak w innym składzie. Tak zwany boczny strumień dymu zawiera około do 15 razy więcej dwutlenku węgla i do 20 razy więcej nikotyny. [Przypis 4.] Bierne palenie powoduje zwiększone ryzyko raka płuc i raka piersi, chorób układu sercowo-naczyniowego i innych. [Przypis 5.]

Palenie papierosów zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i rozwoju wielu chorób, ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne, istotnie obciąża portfel, a sama czynność naraża na szkody nie tylko palacza, ale osoby wokół.

Źródła:

  1. Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – Raport 2019 r. – Główny Inspektorat Sanitarny – Portal Gov.pl. https://www.gov.pl/web/gis/postawy-polakow-wobec-palenia-tytoniu–raport-2017. Accessed May 29, 2021.
  2. EUROPEAN TOBACCO USE.; 2019. http://www.euro.who.int/pubrequest. Accessed May 29, 2021.
  3. Taylor GMJ, Lindson N, Farley A, et al. Smoking cessation for improving mental health. Cochrane Database Syst Rev. 2021;2021(3). doi:10.1002/14651858.CD013522.pub2
  4. Bierne palenie | Ministerstwo Zdrowia. http://www.archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie/. Accessed May 29, 2021.
  5. Kim AS, Ko HJ, Kwon JH, Lee JM. Exposure to secondhand smoke and risk of cancer in never smokers: A meta-analysis of epidemiologic studies. Int J Environ Res Public Health. 2018;15(9). doi:10.3390/ijerph15091981
do góry