Strona główna/Aktualności/Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia roślin

26 . 04 . 2021

Piekące i łzawiące oczy i uciążliwy cieknący katar… co jeszcze? Nadeszła wiosna, która dla wielu z nas oznacza powrót alergii na pyłki roślin i grzybów. Zanim jednak rozwikłamy problem leczenia objawów i genezy tej nadwrażliwości organizmu, skupmy się na przygotowaniu do choroby.

Po co Ci kalendarz pylenia roślin?

Szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba w naszym regionie Europy ma alergię na pyłki roślin i grzybów. To niemała liczba i prawdopodobnie jeśli nie chorujesz na to uczulenie, to znasz chorującą osobę. Rośliny emitują pyłki w różnych okresach w ciągu roku. Z biegiem czasu zmienia się też nasilenie emisji przez dany gatunek. Wyłączając Cladosporium (gatunek grzyba pleśniowego), który pyli przez cały rok, okres pylenia trwa już od połowy stycznia aż do września i października.

Jak działa ten kalendarz?

Kalendarz pylenia pozwoli Ci określić, w jakim okresie roku w powietrzu możesz spotkać pyłki roślin, na które masz uczulenie. Uzupełnij go i miej zawsze w widocznym miejscu. Dzięki temu, że samodzielnie wypełnisz kalendarz, lepiej uświadomisz sobie naturę alergii na pyłki.

Gdzie szukać aktualnych informacji o pyleniu roślin?

Informacje na temat pylenia roślin i grzybów w Polsce monitoruje OBAS, czyli Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Jest to najlepsze źródło informacji o pyłkach, z którego korzystają producenci leków czy serwisy medyczne.

Aby znaleźć wiarygodne źródło informacji na temat pylenia, wpisz w wyszukiwarkę Google „kalendarz pylenia roślin”. Kilka pierwszych wyszukanych stron zawiera kalendarze uzupełnione już wszystkimi ważnymi alergenami. Jeśli chcesz upewnić się, że dane pochodzą z OBAS, poszukaj na stronie dopisku odnośnie źródła danych.

Kalendarz pylenia roślin - wersja kolorowa

Jak uzupełnić kalendarz?

Na samym wstępie należy pobrać i wydrukować kalendarz. Dostępne są wersja w kolorze oraz czarno-biała (kliknij w guziki na dole strony). Następnie wyszukaj stronę, która korzysta z danych OBAS i wybierz odpowiedni dla siebie region. W Polsce występują 4 regiony, które różnią się warunkami do życia dla roślin, co ma bezpośrednie przełożenie na czas pylenia. Kraków znajduje się w Regionie Drugim.

Teraz pozostało Ci wybrać rośliny, na które masz alergię. Taką informację powinien przedstawić Ci lekarz po wykonaniu odpowiednich testów. Według danych na stronie uzupełnij kalendarz w zrozumiałym dla Ciebie systemie. Skorzystaj z kolorów, liczb lub innych znaków, aby określić nasilenie pylenia, które zmienia się w czasie.

Teraz pozostało Ci kontrolować okresy pylenia i zachowywać odpowiednie środki ostrożności np. unikanie miejsc z dużą ilością wybranych roślin, częste mycie się z naciskiem na twarz i dłonie, zaopatrzenie się w leki w przypadku napadu alergii.

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie wersje kolorystyczne kalendarza - kolorową oraz czarno-białą, znajdziesz je w plikach poniżej.

 

Kategoria: Kalendarz pylenia roślin [2]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2023-01-03 Kalendarz pylenia roślin - wersja czarno-biała
ilość pobrań: 58
Kalendarz pylenia roślin - wersja czarno-biała 156.42KB zobacz
pdf 2023-01-03 Kalendarz pylenia roślin - wersja kolorowa
ilość pobrań: 63
Kalendarz pylenia roślin - wersja kolorowa 156.44KB zobacz
do góry